Szentmisével zárult a Pannonhalmi Főapátság Bazilika800 elnevezésű emlékéve

Helyi hírek

Szentmisével zárult hétfőn a Pannonhalmi Főapátság Bazilika800 elnevezésű emlékéve, amely során a pannonhalmi szerzetesközösség a Szent Márton-bazilika újjáépítésének és felszentelésének nyolcszázadik évfordulóját ünnepelte.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A szentmisét követően Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a közmédiának kiemelte: fontos üzenet, hogy a Szent Márton-bazilika a kereszténységet ért minden támadás ellenére nyolcszáz éve hirdeti a hitet, a szeretetet és a közösség erejét.

Ez mutatja meg Európának az irányt és azt, hogy az individualizmussal szemben a közösség építése mennyire fontos – mondta, hozzátéve, megmutatja azt is, hogy ebben a kereszténységnek mekkora szerepe van.

Soltész Miklós beszélt arról is, hogy a szentmisét celebráló Matteo Maria Zuppi bíboros, bolognai érsek, az olasz püspöki konferencia elnöke Ferenc pápa ukrajnai békemissziós követeként korábban Kijevbe és Moszkvába is ellátogatott.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarország mindig is a béke pártján állt. A háborúban tevőlegesen sem fegyverrel, sem katonával “nem vagyunk hajlandóak részt venni” – fűzte hozzá.

A szentmisén a pannonhalmai szerzetesközösség, valamint az iskola tanárai és diákjai mellett részt vett Michael Wallace Banach, Magyarország apostoli nunciusa, Szemerei János, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke és Várszegi Asztrik emeritus főapát.

Matteo Maria Zuppi szentbeszédében a főapátságról azt mondta, hogy Pannonhalma “egy lámpatartóra helyezett lámpás”, amely reménységet ad, azt sugallja, hogy ne redukáljuk az evangéliumot az egyéni jólét egyik termékévé.

Úgy fogalmazott: Pannonhalma befogadó, szíve pedig a templom, amely képes ellenállni az erőszak szörnyűségének is. Példaként említette, hogy a második világháborúban gyermekeket és sok üldözött zsidót fogadtak be, ma pedig ukrán menekülteket.

Kiemelte, hogy a monostor továbbra is legyen a remény fénye, “legyen anya, aki arra tanít, hogy Istent keressük, és igazi emberséget tanuljunk tőle”.

A Szent Márton-bazilikát 1224-ben szentelte fel II. András király jelenlétében Bereck váci püspök, Jakab nyitrai püspök és a zenggi püspök.

(MTI)