Szeged, panel, lakás, ingatlan, lakótelep, albérlet, fűtés

Áprilisban 0,9 százalékkal nőttek az országos lakbérek

Gazdaság

Enyhe emelkedés jellemzi az országos és a budapesti albérletpiacot is: áprilisban országosan 0,9 százalékos, a fővárosban 1,3 százalékos emelkedés történt az előző hónaphoz képest; éves összevetésben országosan 7,6, Budapesten pedig 8,6 százalékkal nőttek a bérleti díjak – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com lakbérindexéből.

Az ingatlanhirdetési portál által hétfőn az MTI-nek eljutatott közlemény idézte Balogh Lászlót, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét, aki elmondta, hogy a fővárosban idén márciusban visszafogottabb, 6,8 százalékos volt az éves drágulás, ehhez képest az áprilisi emelkedés gyorsulást jelent, ám ez nem számottevő mértékű.

Hozzátette, hogy Budapesten a havi bérleti díjak középértéke továbbra is 250 ezer forint a tulajdonosok kínálatában. Ez leginkább a bőséges albérlet kínálatnak köszönhető, a széles választék fékezi a drágulást.

A szakértő arra is rámutatott, hogy jelenleg országszerte több mint 17 ezer kiadó lakóingatlanból válogathatnak a bérlők. Budapesten pedig több mint 10 ezerből, hasonlóan jelentős kínálatra legutóbb több mint három évvel ezelőtt, 2022 legelején volt példa.

Az ingatlan.com elemzésében arra is kitért, hogy május közepén Budapesten és a nagy egyetemvárosokban mire számíthatnak a bérlőjelöltek.

Balogh László a közleményben jelezte, hogy a fővárosban 250 ezer, Debrecenben pedig 225 ezer forintos havi átlagos bérleti díj jellemzi a piacot. Ugyanakkor Szegeden, Pécsen és Győrben 10-30 ezer forinttal feljebb mentek a bérleti díjak, így ezekben az egyetemi városokban 160-190 ezer forint az átlag. Miskolcon is drágulás következett be, így 120 ezer forintért kínálják a kiadó lakóingatlanokat, szemben a tavalyi 100 ezer forintos összeggel.

A szakember a kiadó szobák áráról pedig megjegyezte, hogy Budapesten 100 ezer, Debrecenben, Szegeden, Pécsen és Székesfehérváron pedig havi 70 ezer forintos szobaárakkal számolhatnak a felsőoktatásba induló diákok, de a többi egyetemi városban is 50-60 ezer forintos átlagos szobaárra kell készülniük.

Közölték, a lakáspiacon idén az első negyedévben aktívak voltak a befektetési célú vásárlók, ezért számítani lehet arra, hogy a kiadó lakások kínálata tovább nőhet, ami jó hír lehet az egyetemisták és a bérlők számára, ez ugyanis visszafoghatja a drágulást.

Balogh László a közleményben rámutatott, hogy mivel a befektetők egyik kedvence az új építésű lakás, ezért a kiadó lakások minősége is vérfrissítést kaphat. Bár az összes budapesti kiadó lakóingatlan átlagos bérleti díja nem változott a tavalyi 250 ezer forinthoz képest, de az elmúlt négy évben átadott új építésű és újszerű állapotú lakások átlagos albérletára 290 ezer forintról 300 ezer forintra nőtt.

A szakember szerint ezt a befektetők értelmezhetik úgy, hogy az új építésű lakásokat 20 százalékkal drágábban lehet bérbeadni, mint a használt lakásokét, de arra is rámutat, hogy a bérlők számára egy-egy új építésű lakás átlagosan csak 50 ezer forinttal ér többet havonta.

(MTI)